Tosem Kumbaramı İstiyorum
  • Kampanya
  • Kumpara İstiyorum

Sultanbeyli Konferans

SULTANBEYLİ'DE MADDE BAĞIMLILIĞI PANELİ

Sultanbeyli Belediyesi ve Gönül Pervaneleri Derneği işbirliğiyle, madde bağımlılığı ve etkileri semineri düzenlendi. Seminerde gençler, madde bağımlılığına karşı bilinçlendirildi.

Sultanbeyli Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi'nde düzenlenen panelde, madde bağımlılığı ve etkileri konuşuldu. Sultanbeyli Belediyesi ve Gönül Pervaneleri Derneği tarafından ortaklaşa düzenlenen seminerde, gençler madde bağımlılığına karşı uyarıldı. Gönül Pervaneleri Derneği Başkanı Ömer Faruk Çark, panele katılanlara önemli bilgiler verdi. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Narkotik Şube Başkomiseri Uğur Evcin de yaptığı konuşmada, yaşanmış adli vakalardan örnekler verdi.

Madde bağımlılığının arkadaşlar arasında daha hızlı yayıldığına dikkat çeken Evcin, "Madde kullanan kişilerin destek alarak bundan uzaklaşması gerekir. Tek başına bunu başaramaz. Gençler çok dikkatli olmalı" dedi.

Araştırmacı sosyolog Serhat Beksaç ise madde bağımlılığının sosyolojik açısına dikkat çekti. Bağımlılığı, bireylerin kendilerine zarar veren maddeleri bu etkiyi bile bile kullanmaları olarak açıklayan Beksaç, "Bağımlılık tamamen beyinde gerçekleşen bir olaydır. Bağımlı olunca davranışımız değişiyor, sosyal çevremiz değişiyor. Bağımlı kişi en çok zararı kendine veriyor" şeklinde konuştu.

Dr. Erdal Taşçı ise "Madde bağımlılığı, madde bedene girdiğinde ruhsal ve davranışsal değişiklik yapan her şeydir. Bağımlılık kompleks bir hastalıktır. Çevresel nedenlerden dolayı biyolojik ve sosyal bir hastalıktır. Bağımlı olduğumuzda, toplum, biz, aile sorumludur" dedi. Panelin ardından Belediye Başkan Yardımcısı Zafer Söğütçü, konuşmacılara çiçek takdim etti.
Tosem
Tosem
Tosem